Android - Jak zrobić backup systemu HTC G1

Przewodnik ten umożliwi nam pełny "backup" naszego telefonu za pomocą narzędzia NANDROID. Źródłem mojego przewodnika jest ten temat, który ukazał się na forum xda-developers. Przewodnik przeznaczony jest dla osób posiadających dostęp „Root” do swojego telefonu, posiadających „engineering/dev” bootloader SPL oraz recovery.img JFv.1.43. Pomaga on zabezpieczyć się przed całkowity zablokowaniem telefonu, utratą lub problemem z partycjami systemowymi oraz utratą danych z pamięci telefonu. W kilka minut pozwala powrócić do stanu ostatniego backup’u. Jest to bardzo przydatne osobą, które nie boją się manipulować w systemie telefonu.

1. Wykonujemy backup.

Wykonanie tej operacji jest niesłychanie proste. Oczywiście musimy mieć włożoną kartę micro SD do telefonu na której będzie wykonany backup, wyłączamy telefon i wchodzimy w „recovery mode” (home+power). Po załadowaniu się „Android system recovery utility” wybieramy opcję „Alt+B – nandroid v2.1” (w moim przypadku).
Przez kilka chwil telefon będzie wykonywał backup pokazując to pojawiającymi się kropkami. Po wszystkim wyświetli napis „BACKUP COMPLETE!”. Możemy wtedy wyjść z „recovery mode” (home+back). Po ponownym uruchomieniu telefonu zajrzyjmy na kartę SD w celu sprawdzenia zapisanych danych.


Jak widać „android” wykonał pełen backup, zachował nawet nasze obrazki „bootloadera”.

2. Wykonujemy restore naszych danych.

Do przywrócenia „backup’u” potrzebny nam będzie „The Android SDK” oraz plik programu „Fastboot Windows Binary”.
Kolejne kroki odzyskiwania danych opiszę w punktach:

a) Z folderu „SDK\tool\” kopiujemy pliki „adb” oraz „AdbWinApi.dll” i wklejamy w „C:\WINDOWS\System32” zmieniając odpowiednio dysk „C:” na dysk gdzie mamy zainstalowany Windows.

b) Pobieramy fastboot dla Windows. Plik „fstboot.exe” również umieszczamy w „C:\WINDOWS\System32” zmieniając odpowiednio dysk „C:” na dysk gdzie mamy zainstalowany Windows.

c) Tworzymy folder „C:\Android”.

d) Do folderu „C:\Android” kopiujemy pliki „data.img”, „system.img”, „boot.img” oraz resztę plików, która powstała podczas backup’u.

e) Odłączamy telefon od USB i wyłączamy go.

f) Uruchamiamy telefon w trybie bootloadera (camera+power). Jeśli masz zainstalowany odpowiedni SPL, powinieneś zobaczyć "androidki" na deskorolkach.

g) Podłączamy kabel USB, telefon powinien przejść w stan „FASTBOOT”, jeśli nie kliknij przycisk „back”.

h) Pod Windowsem wchodzimy w „Menadżer Urządzeń”: „Panel Sterowania\System\Sprzęt\Menadżer Urządzeń” i wyszukujemy nasz telefon. Jeśli wcześnie instalowaliśmy sterownik pod USB to telefon powinien być pokazany tak jak u mnie:


Jeśli nie będzie, musimy poszukać go jako „urządzenie magazynujące” z żółtym wykrzyknikiem. Pobieramy wtedy odpowiedni sterownik, klikamy na to urządzenie magazynujące i wybieramy aktualizuj sterownik wskazując mu rozpakowany i pobrany przed chwilą folder. Podczas instalacji może poprosić jeszcze o plik „androidusb.sys” wtedy znowu wchodzimy we wcześniej pobrany i rozpakowany folder i wskazujemy mu ten plik. Po całej instalacji w menadżerze urządzeń telefon powinien być pokazany jak na screenie powyżej.

i) Cały czas mając podłączony telefon z „FASTBOOT” na wyświetlaczu otwieramy wiersz poleceń:
„Start\Uruchom\cmd”

j) Wchodzimy w „C:\Android” (m w moim przypadku „D:\Android”).


Następnie wpisujemy kolejno komendy:
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata data.img
fastboot flash boot boot.img
fastboot reboot


Po wykonaniu wszystkich poleceń telefon się zrestartuje i uruchomi w konfiguracji w jakiej robiliśmy backup. Osobiście używałem „android v2.2”, który wykonał dużo innych „backup’ów”, aby je przywrócić należy do komend powyżej dodać:

fastboot flash splash1 splash1.img
fastboot flash splash1 splash1.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash cache cache.img
fastboot flash misc misc.img


Generalnie po zastosowaniu trzech pierwszych komend wracają nawet poukładane ikonki na pulpicie tak jak było przed buckup'em.

Życzę udanych BACKUPÓW


NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ UMIESZCZONY PRZEWODNIK. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz