Software - Oryginalny Android 1.5 od HTC

Kilka dni temu pojawił się oficjalny update firmware'u dla telefonów z systemem Android. Wersja 1.5 została dużo bardziej wzbogacona niż raczkująca razem z telefonem HTC G1 wersja 1.1. Dostępna jest do pobrania ze strony HTC - Support. Aby ostudzić trochę wasze zapały dodam, że jej zainstalowanie możliwe jest tylko dla developerskich wersji telefonu, lub osób które mają dostęp root do swojej "maszyny". Jak go zdobyć opisywałem w tym poradniku.
Tym którzy nie mają developerskich telefonów oraz nie chcą rootować, pozostaje poczekać na aktualizację OTA. Według zapewnień jednej z polski sieci GSM ma ona rozpocząć się na początku maja.

Android - Jak zmienić "boot images" w HTC G1

Przewodnik ten umożliwi nam zmianę dwóch obrazków startowych widocznych podczas uruchamiania telefonu, tak zwanych „Boot Images”, na dowolnie przez nas wybrane. Źródłem mojego poradnika jest temat jaki ukazał się na forum xda-developers. Wszystkie opisywane poniżej operacje są wykonywane z pozycji Windowsa, nie potrzebujemy środowiska Linux. Osoby bez podmienionego HardSPL nie będą mogły skorzystać z tego poradnika, jak to zrobić opisałem w tym poście

1. Wybór obrazków do wgrania.

Jak pisałem wyżej mamy możliwość wstawienia dwóch obrazków. W moim przypadku po włączeniu telefonu pojawia się logo "T-Mobile”, a następnie logo „Ery”. Postaram się zamienić obydwa na jeden przeze mnie wybrany. Musimy przeskalować dowolny obraz lub zdjęcie na wymiary 320x480 pixeli. Ja do tego użyłem zdjęcia, które za pomocą programu „Paint” przeskalowałem na 320x480 pixeli. Zapisujemy w formacie *.jpg gdzieś na dysku i przechodzimy dalej.


2. Pobieramy odpowiednie oprogramowanie.

Z tego linku pobieramy paczkę z odpowiednimi programami. Rozpakowujemy ją na pulpicie (powstaną foldery „Create” i „fastboot”). Wchodzimy w folder „Create” i uruchamiamy aplikację „CreateG1Splash”. Otwieramy poprzednio zapisany obraz w formacie 320x480 klikamy „Convert”. W miejscu gdzie znajduje się wskazany plik powinien pojawić się przekonwertowany plik o nazwie „mysplash.rgb565”. Przenosimy nowo powstały plik do folderu „fastboot”.


3. Sprawdzenie poprawności rysunku.

BARDZO WAŻNE jest aby powstały plik „mysplash.rgb565” był dokładnie o wymiarach 307200 bajtów. Ani bajta mnie, ani więcej. Lepiej trzykrotnie sprawdź zanim zaczniesz flashować.


4. Flashowanie zdjęcia.

Wyłączamy nasze G1 i odpinamy kabel (jeżeli był podpięty). Wchodzimy do „bootloadera” (camera+power). Następnie podpinamy kabel USB. Na telefonie powinien pokazać się napis „FASTBOOT”.
Jeśli nie to klikamy klawisz „back”. Pod Windowsem wchodzimy w „Menadżer Urządzeń”, czyli „Panel Sterowania/System/Sprzęt/Menadżer Urządzeń” i wyszukujemy nasz telefon. Jeśli wcześnie instalowaliśmy sterownik pod USB(jak byliśmy w bootloaderze) to telefon powinien być pokazany tak jak u mnie:


Jeśli nie będzie musimy poszukać go jako „urządzenie magazynujące” z żółtym wykrzyknikiem. Pobieramy wtedy odpowiedni sterownik klikamy na to urządzenie magazynujące i wybieramy aktualizuj sterownik wskazując mu rozpakowany i pobrany przed chwilą folder. Podczas instalacji może poprosić jeszcze o plik „androidusb.sys” wtedy znowu wchodzimy we wcześniej pobrany i rozpakowany folder i wskazujemy mu ten plik. Po całej instalacji w menadżerze urządzeń telefon powinien być pokazany jak na screenie powyżej.
Cały czas mając podłączony telefon z „Fastboot” na wyświetlaczu otwieramy wiersz poleceń „Start/Uruchom/cmd”. Wchodzimy w folder fastboot, czyli:


Następnie wpisujemy kolejno komendy:
fastboot flash splash1 mysplash.rgb565 - zastępuje pierwszy “Boot Image”
fastboot flash splash2 mysplash.rgb565 - zastępuje drugi “Boot Image”
fastboot reboot - resetuje telefon


Telefon sam się zrestartuje, a my będziemy się cieszyć naszym nowym obrazkiem startowym.


Jak wspomniałem wcześniej, mamy możliwość umieszczenia dwóch różnych obrazków. Musimy wtedy przygotować dwa pliki „mysplash.rgb565” inaczej je nazywając i logicznie przekształcając komendy flashowania.

NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ OPISYWANY PORADNIK. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Android - Jak zrobić backup systemu HTC G1

Przewodnik ten umożliwi nam pełny "backup" naszego telefonu za pomocą narzędzia NANDROID. Źródłem mojego przewodnika jest ten temat, który ukazał się na forum xda-developers. Przewodnik przeznaczony jest dla osób posiadających dostęp „Root” do swojego telefonu, posiadających „engineering/dev” bootloader SPL oraz recovery.img JFv.1.43. Pomaga on zabezpieczyć się przed całkowity zablokowaniem telefonu, utratą lub problemem z partycjami systemowymi oraz utratą danych z pamięci telefonu. W kilka minut pozwala powrócić do stanu ostatniego backup’u. Jest to bardzo przydatne osobą, które nie boją się manipulować w systemie telefonu.

1. Wykonujemy backup.

Wykonanie tej operacji jest niesłychanie proste. Oczywiście musimy mieć włożoną kartę micro SD do telefonu na której będzie wykonany backup, wyłączamy telefon i wchodzimy w „recovery mode” (home+power). Po załadowaniu się „Android system recovery utility” wybieramy opcję „Alt+B – nandroid v2.1” (w moim przypadku).
Przez kilka chwil telefon będzie wykonywał backup pokazując to pojawiającymi się kropkami. Po wszystkim wyświetli napis „BACKUP COMPLETE!”. Możemy wtedy wyjść z „recovery mode” (home+back). Po ponownym uruchomieniu telefonu zajrzyjmy na kartę SD w celu sprawdzenia zapisanych danych.


Jak widać „android” wykonał pełen backup, zachował nawet nasze obrazki „bootloadera”.

2. Wykonujemy restore naszych danych.

Do przywrócenia „backup’u” potrzebny nam będzie „The Android SDK” oraz plik programu „Fastboot Windows Binary”.
Kolejne kroki odzyskiwania danych opiszę w punktach:

a) Z folderu „SDK\tool\” kopiujemy pliki „adb” oraz „AdbWinApi.dll” i wklejamy w „C:\WINDOWS\System32” zmieniając odpowiednio dysk „C:” na dysk gdzie mamy zainstalowany Windows.

b) Pobieramy fastboot dla Windows. Plik „fstboot.exe” również umieszczamy w „C:\WINDOWS\System32” zmieniając odpowiednio dysk „C:” na dysk gdzie mamy zainstalowany Windows.

c) Tworzymy folder „C:\Android”.

d) Do folderu „C:\Android” kopiujemy pliki „data.img”, „system.img”, „boot.img” oraz resztę plików, która powstała podczas backup’u.

e) Odłączamy telefon od USB i wyłączamy go.

f) Uruchamiamy telefon w trybie bootloadera (camera+power). Jeśli masz zainstalowany odpowiedni SPL, powinieneś zobaczyć "androidki" na deskorolkach.

g) Podłączamy kabel USB, telefon powinien przejść w stan „FASTBOOT”, jeśli nie kliknij przycisk „back”.

h) Pod Windowsem wchodzimy w „Menadżer Urządzeń”: „Panel Sterowania\System\Sprzęt\Menadżer Urządzeń” i wyszukujemy nasz telefon. Jeśli wcześnie instalowaliśmy sterownik pod USB to telefon powinien być pokazany tak jak u mnie:


Jeśli nie będzie, musimy poszukać go jako „urządzenie magazynujące” z żółtym wykrzyknikiem. Pobieramy wtedy odpowiedni sterownik, klikamy na to urządzenie magazynujące i wybieramy aktualizuj sterownik wskazując mu rozpakowany i pobrany przed chwilą folder. Podczas instalacji może poprosić jeszcze o plik „androidusb.sys” wtedy znowu wchodzimy we wcześniej pobrany i rozpakowany folder i wskazujemy mu ten plik. Po całej instalacji w menadżerze urządzeń telefon powinien być pokazany jak na screenie powyżej.

i) Cały czas mając podłączony telefon z „FASTBOOT” na wyświetlaczu otwieramy wiersz poleceń:
„Start\Uruchom\cmd”

j) Wchodzimy w „C:\Android” (m w moim przypadku „D:\Android”).


Następnie wpisujemy kolejno komendy:
fastboot flash system system.img
fastboot flash userdata data.img
fastboot flash boot boot.img
fastboot reboot


Po wykonaniu wszystkich poleceń telefon się zrestartuje i uruchomi w konfiguracji w jakiej robiliśmy backup. Osobiście używałem „android v2.2”, który wykonał dużo innych „backup’ów”, aby je przywrócić należy do komend powyżej dodać:

fastboot flash splash1 splash1.img
fastboot flash splash1 splash1.img
fastboot flash recovery recovery.img
fastboot flash cache cache.img
fastboot flash misc misc.img


Generalnie po zastosowaniu trzech pierwszych komend wracają nawet poukładane ikonki na pulpicie tak jak było przed buckup'em.

Życzę udanych BACKUPÓW


NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ UMIESZCZONY PRZEWODNIK. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Android - Jak zmienić swoje HTC G1 w modem

Na wstępie powiem, że poradnik przeznaczony jest dla osób posiadających dostęp root w swoim G1. Poradnik umożliwi wykorzystanie waszego telefonu jako Access Point dla naszego np. laptopa, dzięki czemu będziemy posiadać na nim mobilny dostęp do Internetu.

1. W pierwszym kroku musimy ściągnąć i zainstalować odpowiedni program Wifi Tether for Root Users, który umożliwi nam stworzenie Access Point na naszym telefonie.

2. Po uruchomieniu programu klikamy „Press to start tethering.-„ i pozwalamy aplikacji na dostęp do telefonu jako „Superuser” (najlepiej zaznaczyś "always" aby się już więcej nie pytał).

3. W tym momencie na pasku powiadomień pojawi się zielony symbol sieci bezprzewodowej, a nasz laptop powinien już wykryć nowo stworzoną sieć przez nasz G1.



4. Połączmy się z nasz siecią G1 dwukrotnie na nią klikając. Gdy wszystko przebiegnie zgodnie z planem, komputer powinien bez problemu połączyć się z telefonem.



5. Następnym krokiem będzie odpowiednie zabezpieczenie naszej sieci przed niechcianymi gośćmi, żerującymi na czyichś sieciach bezprzewodowych. Będąc w programie „Wifi Tethering…” klikamy menu i wybieramy „Setup”.



Następnie zaznaczamy opcję „Enable Access-Control”
Teraz wracamy do głównego okna programu, jeszcze raz klikamy „menu” i wybieramy opcję
„Access Control”.



W nowo otwartym oknie powinniśmy zauważyć , że nasz komputer został podłączony do sieci. Zaznaczamy jeszcze „ptaszek” przy jego kwadraciku, klikamy "menu i "apply". Dzięki temu nasz laptop dostanie dostęp do Internetu.



6. Na końcu uruchamiamy przeglądarkę w laptopie i sprawdzamy efekty naszych działań, co widać na załączonym screenie:



7. W celu wyłączenia opcji Access Point, po prostu klikamy przycisk „-Press to stop tethering.-„



Oprócz opcji które przedstawiłem program pozwala nam na dokonanie jeszcze kilku zmian. Między innymi możliwa jest zmiana nazwy naszej sieci, wykorzystywany kanał, dźwięk powiadomień oraz kilka innych.

NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ OPISYWANY PROGRAM. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Android - Jak zainstalowałem aplikacje na karcie pamięci swojego G1

Na wstępie powiem, że poradnik przeznaczony jest dla osób posiadających dostęp do „root” w swoim G1 oraz jeden z softów Jesus Freke'a. Poradnik ten umożliwi nam instalowanie aplikacji na karcie pamięci micro SD. Źródłem mojego poradnika jest ten temat, który ukazał się na forum xda-developers.

1. Tworzenie partycji ext2 pod aplikacje.

Musimy stworzyć dodatkową partycję ext2 na naszej karcie pamięci, na której będą instalowane nasze aplikacje. Ja do tego wykorzystałem Linuxa i programu gparted w nim zawartego. Partycja musi być drugą partycją na naszej karcie SD, więc gdy program gparted pokaże nam naszą jedną partycję FAT32 to zmniejszamy ją po prawej stronie o 500MB i z tych 500MB tworzymy partycję ext2. Operacje partycjonowania wykonywałem przy podłączonym G1 do komputera. Nie używałem adaptera. Według autora, partycja ext2 może mieć problemy z kartami większymi niż 2GB. Zaleca się nie przekraczanie wielkości 1,5GB, a 500MB to dla większości z nas będzie wystarczająca wielkość.
UWAGA: Autor twierdzi, że jeśli resetujesz telefon i instalujesz modyfikowany soft to musisz mieć już gotową partycję ext2.

2. Instalacja odpowiednio zmodyfikowanego softu.

Do poprawnego wykonania dalszych operacji potrzebny będzie odpowiedni soft w naszym G1. Jest to modyfikacja softu JF’a, która umożliwia nam przenoszenie aplikacji. Znajdziemy ją pod tymi linkami: RC33, RC9 i ADP 1.1H. Po pobraniu softu standardowo kopiujemy go na kartę (partycja FAT32) zmieniając nazwę na „update.zip” i flashujemy telefon.

3. Przenoszenie aplikacji.

Po zainstalowaniu nowego softu włączamy telefon, ustawiamy na nowo APN i logujemy się. Nasz telefon jest czyściutki jak łza. Uruchamiamy „Terminal Emulator” i wpisujemy komendy:
$ su (telefon spyta się czy dać pozwolenie programowi do „Superuser” klikamy „yes”)
# copy.sh app
# copy.sh data (opcjonalnie dla przeniesienia danych – ja to zrobiłem)

No i jak to napisał autor ct.:
„Enjoy!”

Autor dodaje jeszcze, aby nie zapomnieć zaktualizować swojego radio.

4. Sprawdźmy, czy działa.

Po wykonaniu operacji z powyższego punktu niby nic się nie pojawiło, nic nie modyfikowało. Po prostu program przyjął komendę i tyle. Czy to takie łatwe? Tak to jest łatwe. Sprawdźmy teraz czy nasze starania naprawdę dały jakiś efekt. Zainstalujmy kilka programów z naszego marketu. W "download" powinny być programy, które wcześniej instalowaliśmy. Ja dla przykładu zainstalowałem: „ASTRO”, „Baseball Superstars”, "Note everything", „Go to URL” oraz „Useful Switchers”. Teraz odpalmy „Terminal Emulator” i kolejno wpisujemy:
# dmesg | grep mmc

Przy pomocy tej komendy sprawdzimy jak nasz telefon widzi naszą kartę SD i partycje na niej.


W przed ostatniej linii widzimy, że nasza karta jest widziana jako „mcblk0” o partycjach „p1” i „p2”.
Oczywiście „p2” to nasz druga partycja ext2, na której powinny być nowo zainstalowane aplikacje.
Musimy stworzyć folder, w którym zamontujemy naszą partycję ext2 (np. w katalogu
data - tylko w nim mogłem stworzyć jakikolwiek folder). Wpisujemy, więc:
# mkdir /data/sdcard2

Ta komenda stworzy nam folder sdcard2 w folderze data telefonu.

Teraz zamontujmy do tego folderu naszą partycję ext2, aby mieć do niej dostęp.
# mount /dev/block/mmcblk0p2 /data/sdcard2 –t ext2

No i zamontowaliśmy naszą partycję ext2 do folderu sdcard2. Teraz wejdźmy na nią i zobaczmy co tam jest:
# cd /data/sdcard2
# ls


Wejdźmy w app:
# cd app
# ls



Chyba się udało widzimy, że wszystkie nowo zainstalowane aplikacje są w sdcard2, czyli na partycji ext2 naszej karty pamięci.

Jeszcze dokładnie nie testowałem tego z większą ilością programów. Nie próbowałem też wyciągać karty podczas włączania lub włączonego telefonu. Punktu 4 nie trzeba wykonywać, jest to tylko opis do sprawdzenia naszych działań. Jeśli potrzebujecie pomocy w przeprowadzeniu powyższych operacji na swoim G1 służę pomocą.

NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ OPISYWANY PORADNIK. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Android - Jak zdobyłem ROOT w swoim HTC G1

Na wstępie powiem co to w ogóle HTC G1, ale coś mi się wydaje, że niejeden z was widział już jego reklamę w telewizji.


Aby go odblokować, co polega na dostępie do jego systemu jako administrator, użyłem poradnika stworzonego przez użytkownika forum Android. W kilku krótkich zdaniach, opowiem jeszcze jak to wyglądało.
Na wstępie, musimy wygenerować "obraz" goldcard.img dla posiadanej karty pamięci micro SD i wgrać go na kartę pamięci. Do tego użyłem poradnika, wykonanego również przez użytkownika forum Android. Następnie pobieramy obraz starszej wersji systemu Android OS, o nazwie DREAIMG.nbh(wersja RC29 dla telefonu z polskiej sieci) i nagrywamy go na kartę pamięci. Tak przygotowaną kartę pamięci umieszczamy w naszym telefonie i włączamy go używając przycisków power + camer. Uruchomi się tryb bootloader, a telefon zacznie downgrade systemu do wersji jaką mu wgraliśmy na kartę pamięci. Po udanym downgrade pobieramy jeszcze dwa pliki recovery.img oraz plik update.zip i nagrywamy je na "wyczyszczoną" kartę pamięci. Uruchamiamy telefon przechodząc przez proces rejestracji Google. Na pulpicie wpisujemy "telnetd" i klikamy enter, otwieramy "Market", pobieramy i instalujemy aplikację "telnet". Uruchamiamy tą aplikację i klikamy "Connect to Serwer". W tym momencie powinny wyskoczyć nam na ekranie dziwne znaczki, z najważniejszym znaczkiem # na końcu.


Mi się zdarzyło, że gdy wciskałem "Connect..." wyskakiwał error, musiałem wtedy wrócić na pulpit, wcisnąć dwa razu enter, jeszcze raz napisać "telnetd", znowu kliknąć enter i powtórzyć krok z programem telnetd.
Gdy uda nam się "wyświetlić" linijkę z # na końcu, musimy wpisać następujące komendy:
mount -o rw,remount -t yaffs2 /dev/block/mtdblock3 /system
cd sdcard
flash_image recovery recovery.img
cat recovery.img > /system/recovery.img

Jeśli po każdej z komend na ekranie nie pojawią się żadne errory, oznacza to, osiągnęliśmy nasz cel. Root został odblokowany.
Ostatnim krokiem będzie złamanie blokady CID naszego telefonu. Umożliwi nam to instalowanie nieautoryzowanych systemów Android, które są znacznie bardziej rozbudowane, dają nam więcej możliwości i radości z naszego telefonu. Aby to zrobić, ponownie wyłączamy telefon i uruchamiamy go w trybie recovery mode, prze wciśnięcie home+power. Na karcie mamy plik update.zip, który umieszczaliśmy razem z plikiem recovery.img. Jest to tak zwany HardSPL, czyli zmieniony bootloader. Jak pojawi nam się wykrzyknik w trójkącie klikamy alt+L, alt+W i na końcu alt+S.
Po updacie pliku klikamy home+back, aby ponownie zresetować telefon.
Teraz możemy już cieszyć się w pełni odblokowanym telefonem, na którym możemy instalować dowolne wydania softów, np.
Haykuro, JesusFreke’s lub inne znalezione na forum xda-developers. Bardziej rozbudowaną wersję mojego poradnika oraz kolejne kroki jakie należy wykonać w celu ewentualnej instalacji Hero ROM-ów na G1 znajdziesz na stronie jedynej polskiej Wiki Android.

źródła: Forum Android, smart mobile.pl, xda-developers

To początek

Dnia 28 kwietnia 2009 roku, o godzinie 17:14:32 wystartował mój blog.
Jego myślą przewodnią będzie, nowo powstały, Android OS.
Gorąca zachęcam do odwiedzin i obserwowania jego rozwoju.