Android - Jak skonfigurować własny ROM dla HTC G1

Przewodnik ten umożliwi nam własną konfigurację pliku update.zip, tak, aby zainstalowany system, zawierał to co każdy z nas potrzebuje. Nie mniej, nie więcej.
Na samym początku powiem, że przewodnik, przeznaczony jest oczywiście dla osób posiadających dostęp root, odpowiedni recovery, SPL no i oczywiście odważnych podejmować ryzyko. Pierwszą czynnością będzie wykonanie backup’u, które opisałem w tym przewodniku. Następnie musimy zdecydować się na wersję naszego oprogramowania jaką chcemy zmodyfikować „pod siebie”. Ja wykorzystałem RC9, mamy do wyboru jeszcze RC33 lub ADP od Jesus Freke’a, ROM'y Haykuro czy The Dude's Edition. Oczywiście pobieramy wcześniej wybrany ROM i umieszczamy sobie gdzieś, może być na pulpicie (od razu możemy zmienić nazwę na update.zip). Pobieramy dodatkowe programiki, TextPad, Auto Sign oraz upewniamy się, że mamy zainstalowany program do otwierania archiwów np. RAR. Instalujemy program Text Pad, oraz rozpakowujemy program Auto-Sign – może być w c:\SDK\Signing.
Dobieramy się do pliku update.zip, przez słowo dobieramy miałem na myśli otwarcie go. Po prostu WinRARE’m. UWAGA!! Nie rozpakowujemy pliku, działamy tylko na otwartym archiwum.


Poniżej przedstawię wam kilka działań na ROM’ie, które sam wykonałem w pierwszych testach.

1. Zmiana instalowanych aplikacji razem z systemem.

W archiwum wchodzimy w folder …/system/app/ tutaj mamy całą listę aplikacji która zostanie zainstalowana razem z update. Ja usunąłem sobie „Email.apk”, ale za to dodałem „Astro”, „Backroud”, „GaduDroid”, „NetTraffic”, „Note Everything”, “Open Home 1.8”, “RepliGo Reader”, “Useful Switcher” oraz “WiFi Lock”. Wydaje się tego sporo, ale na pewno każdy z was doda trochę więcej. Nie patrzcie na to, że aplikacje które już był w tym folderze, mają niejako swoją kopię z rozszerzeniem *.odex. Tak wyglądało część Menu po zainstalowaniu systemu:


2. Ustawienie własnych APN’ów.

Każdy plik który, będziemy modyfikować wyciągamy najpierw z archiwum na pulpit, otwieramy i umieszczamy ponownie w poprzednim miejscu. Jeśli jest to plik *.xml pamiętajmy aby został zapisany jako UNIX.
RC9 standardowo ma już ustawienia APN dla Ery, ale możemy poustawiać sobie inne sieci i pokasować zbędne, których jest masa na liście. W tym celu za pomocą programu Text Pad otwieramy plik .../system/etc/apns-conf.xml. Plik ten zawiera wpisane domyślnie ustawienia APN, używając GŁOWY odpowiedni zmodyfikujmy wpisy według własnych potrzeb. U mnie wyglądało to tak:




3. Ustawienie własnych skrótów klawiszowych.

Nie jest to może bardzo przydatna i pożądana opcja, ale zawsze istnieje. Otwierając, za pomocą programu Text Pad, plik o nazwie …/system/etc/bookmarks.xml. Tutaj już sprawa wygląda trochę trudniej. Aby tworzyć samemu nowe skróty, trzeba się trochę podszkolić, ale zawsze można usunąć te nie potrzebne, które i tak usuniemy z pulpitu:






4. Ustawienie potrzebnych skrótów na pulpit.

W tym punkcie tak jak w dwóch powyższych, za pomącą programu Text Pad otwieramy plik …/system/etc/favorites.xml. Możemy zmienić tu konfiguracje, które z ikonek mają pojawić się automatycznie na pulpicie oraz jakie będzie ich domyślne położenie. Ja zostawiłem tylko dwie:




5. Ustawienie nazwy własnego ROM’u.

Na końcu pokażę wam jak „sfinalizować” nasze modyfikacje odpowiednio nazywają swoją wersję ROM’u. W tym celu znowu przy pomocy programu Text Pad otwieramy plik …/system/build.prop. Znowu używając „GŁOWY” zmieniamy odpowiednie wpisy. Tak jak ja to zrobiłem:




Jak zmieniliśmy już wszystko ca zamierzaliśmy. Pora na ostateczne przygotowanie pliku do update’u. Niestety po otwarciu i modyfikacji nasz plik się „rozsignował” (stracił „podpis”). Musimy go znowu przywrócić. W folderze SDK tworzyliśmy folder Signing gdzie rozpakowaliśmy pobraną paczkę Auto-Sign. Przenenieśmy tam nasz nowo stworzony plik update.zip. Następnie uruchamiamy program Auto-Sign v0.65.exe, wybieramy opcję update.zip i klikamy Auto-Sign:


Powstanie nam plik o nazwie update_signed.zip. Przenosimy go na kartę pamięci, zmieniamy nazwę na update.zip, wyłączamy telefon, wchodzimy w recovery mode, klikamy alt+w, klikamy alt+s i cierpliwie czekamy. Jeśli ktoś doszedł do tego momentu to na pewno wiem, jak się flashuje telefon.

Przedstawiłem wam podstawowe rzeczy jakie możemy modyfikować w dostarczanych przez „mistrzów” ROM’ach. Mamy tam możliwość na zmianę praktycznie wszystkiego, dźwięków przy boot’owaniu, koloru każdej ikonki i symbolu i masę innych. Gorąco zachęcam do zagłębiania się w budowę naszego systemu, im więcej będziemy o nim wiedzieć, ty więcej będziemy mogli zrobić samodzielnie.

Na końcu życzę WIELKIEJ FRAJDY z własnych MODÓW.

NIE ODPOWIADAM ZA SZKODLIWE ZMIANY WYWOŁANE PRZEZ OPISYWANY TUTORIAL. PAMIĘTAJ, ŻE WSZYSTKIE CZYNNOŚCI WYKONUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ.

Wieści o aktualizacji CUPCAKE w Era G1


Zaczęło się. Niektórzy z użytkowników forum Android dostali już aktualizację o numerze 1.5 dla swoich telefonów. Google tym razem stanęło na wysokości zadania. W nowym firmware, mamy możliwość nagrywania filmów kamerą naszego G1, możemy w końcu ustawić nasz ojczysty polski język, zrobione zdjęcia wysyłać do serwisu Picasa Web Album i działać będzie w końcu bluetooth w profilu A2DP. Ponadto zmieni się trochę wygląd i możliwości wizualne naszego Androida. Odkrywanie reszty różnic pozostawiam już Wam.